ПРОТИДІЯ КОРУПЦІЙНИМ ПРОЯВАМ В УМОВАХ ВІЙНИ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.31732/2708-339X-2024-14-A17Ключові слова:
корупція, державна влада, запобігання корупції, поствоєнний період, військовий стан, антикорупційна реформаАнотація
Питання протидії і боротьби з корупційними проявами стоїть досить гостро, особливо зараз, коли в Україні йде війна. В історичній ретроспективі в нашій державі побудована власна національна система безпеки України, що декларує загальноприйняті норми міжнародного права, що дозволило державі заснувати власну європейську ідентичність і запустити складний процес трансформації суспільства, а також системи національної безпеки. Події останніх років в Україні визначають корупцію в умовах воєнного стану в Україні, як загрозу національній безпеці держави України в цілому. У зазначеному контексті Президент України визнав повільну боротьбу з корупцією в умовах воєнного стану в Україні головною перешкодою на шляху прогресу української державності. Корупція в умовах воєнного стану в Україні визнана як супутнє явище низького рівня політичної конкуренції. Нерівномірне зростання економічних показників держави, слабке громадянське суспільство, його позиція та неефективність роботи інституцій стають передумовами для розвитку рівня корупції в Україні. Взаємоінтеграція вищезазначених факторів призводить до формування нових видів корупції в умовах воєнного стану в Україні. Високий рівень корупції існує на всіх рівнях системи адміністративного управління та руйнує її основи.
У статті зазначено науково-теоретичний аналіз реалізації політики у сфері запобігання та подолання корупції в Україні. Визначено чинники, що вплинули на зниження сприйняття корупції, серед яких слід виокремити нещодавню конституційну кризу, незавершеність реформ у сфері запобігання корупції у зв’язку із війною, переформатування діяльності основних суб’єктів реалізації антикорупційної політики, основна увага яких сфокусована зараз на досягненні перемоги, нестача професійних керівних кадрів основних спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції. Проаналізовано заходи та проєкти органів державної влади з початку війни – Національного агентства запобігання корупції, інших суб’єктів, що забезпечують антикорупційну діяльність. Авторами зазначено, що у поствоєнний період органам державної влади та інституціям, які реалізують антикорупційну політику, першочергово необхідно забезпечити виконання певних заходів, а саме: завершення впровадження застосування новітніх технологій електронного урядування; мінімізація розподільчих та дозвільних функцій; зменшення розміру державного апарату та встановлення обмежень щодо заробітної плати; підвищення професіоналізму посадових осіб; впровадження перевірки державних службовців на поліграфі; розробка дієвих механізмів контролю з боку громадських організацій, які користуються високою довірою громадян; публікація на прозорій основі звітів про розподіл фінансової допомоги щодо відбудови України за галузями та регіонами, територіальними громадами. Запропоновані авторами заходи дозволять знизити корупційні ризики у поствоєнний період, забезпечити прозорість діяльності органів державної влади та підвищити рівень довіри до них.
Посилання
. Гвоздецький В.Д. Організаційно-правові засади запобігання і протидії корупції в Україні : монографія. Київ : МП Леся, 2018. 592 с.
Кікалішвілі М. В. Програмування стратегії й тактики протидії корупційній злочинності. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2019. Вип. 59(2). С. 90-94.
Державне програмування і регіональне планування заходів запобігання злочинності в Україні : монографія / В. В. Голіна, С. Ю. Лукашевич, М. Г. Колодяжний; за ред. Чл.-кор. Нац. Акад. Прав. Наук України, д-ра юрид. Наук В. В. Голіни; Нац. Акад. Прав. Наук, Ін-т вивч. Пробл. Злочинності. Харків : Право, 2012. 303 с. С. 30.
Голіна В. В. Державне програмування і регіональне планування заходів запобігання злочинності в Україні / В. В. Голіна, С. Ю. Лукашевич, М.Г. Колодяжний; за заг. Ред. В.В. Голіни. Харків : Право, 2012. 304 с. С. 243.
Запобігання та протидія корупції : навч. Посібник / А. М. Михненко та ін.; за ред. А.М. Михненка; Акад. Фін. Упр. Вид. 4-те, переробл. й доповн. Київ : Акад. Фін. Упр., 2013. 664 с.
Мовчан А. В. Основні причини поширення корупційних явищ в органах державної влади України. А. В. Мовчан, М. А. Мовчан. Проблеми антикорупційної діяльності в Україні: зб. Матер. Міжнар. Наук.-практ. Конф. (Київ, 18 трав. 2015 р.) / МАУП. К.: МП «Леся». 2015. C. 73.
Про Стратегію сталого розвитку «Україна – 2020»: Указ Президента України від 12 січ. 2015 р. № 5/2015. Урядовий кур’єр. 2015. № 6. 15 січ.
Закон України «Про запобігання корупції». Відомості Верховної Ради (ВВР). 2014. № 49. ст.2056) від 14 жовтня 2014 року https://zakon.rada.gov.ua.
Ткаченко О. В., Задорожний К. А. Антикорупційні заходи в Національній гвардії України як складовий елемент боротьби з корупцією у секторі безпеки і оборони. Честь і закон. 2022. № 1. С. 66-72.
Кікалішвілі М. В. Програмування стратегії й тактики протидії корупційній злочинності. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія : Право. 2019. Вип. 59(2). С. 90-94.
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.