ПРОТИДІЯ КОРУПЦІЙНИМ ПРОЯВАМ В УМОВАХ ВІЙНИ В УКРАЇНІ

Автор(и)

  • Француз А.Й. Університету економіки та права «КРОК» https://orcid.org/0000-0003-2861-1252
  • Васечко А.В. Університету економіки та права «КРОК»

DOI:

https://doi.org/10.31732/2708-339X-2024-14-A17

Ключові слова:

корупція, державна влада, запобігання корупції, поствоєнний період, військовий стан, антикорупційна реформа

Анотація

Питання протидії і боротьби з корупційними проявами стоїть досить гостро, особливо зараз, коли в Україні йде війна. В історичній ретроспективі в нашій державі побудована власна національна система безпеки України, що декларує загальноприйняті норми міжнародного права, що дозволило державі заснувати власну європейську ідентичність і запустити складний процес трансформації суспільства, а також системи національної безпеки. Події останніх років в Україні визначають корупцію в умовах воєнного стану в Україні, як загрозу національній безпеці держави України в цілому. У зазначеному контексті Президент України визнав повільну боротьбу з корупцією в умовах воєнного стану в Україні головною перешкодою на шляху прогресу української державності. Корупція в умовах воєнного стану в Україні визнана як супутнє явище низького рівня політичної конкуренції. Нерівномірне зростання економічних показників держави, слабке громадянське суспільство, його позиція та неефективність роботи інституцій стають передумовами для розвитку рівня корупції в Україні. Взаємоінтеграція вищезазначених факторів призводить до формування нових видів корупції в умовах воєнного стану в Україні. Високий рівень корупції існує на всіх рівнях системи адміністративного управління та руйнує її основи.

У статті зазначено науково-теоретичний аналіз реалізації політики у сфері запобігання та подолання корупції в Україні. Визначено чинники, що вплинули на зниження сприйняття корупції, серед яких слід виокремити нещодавню конституційну кризу, незавершеність реформ у сфері запобігання корупції у зв’язку із війною, переформатування діяльності основних суб’єктів реалізації антикорупційної політики, основна увага яких сфокусована зараз на досягненні перемоги, нестача професійних керівних кадрів основних спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції. Проаналізовано заходи та проєкти органів державної влади з початку війни – Національного агентства запобігання корупції, інших суб’єктів, що забезпечують антикорупційну діяльність.  Авторами  зазначено, що у поствоєнний період органам державної влади та інституціям, які реалізують антикорупційну політику, першочергово необхідно забезпечити виконання певних заходів, а саме: завершення впровадження застосування новітніх технологій електронного урядування; мінімізація розподільчих та дозвільних функцій; зменшення розміру державного апарату та встановлення обмежень щодо заробітної плати; підвищення професіоналізму посадових осіб; впровадження перевірки державних службовців на поліграфі; розробка дієвих механізмів контролю з боку громадських організацій, які користуються високою довірою громадян; публікація на прозорій основі звітів про розподіл фінансової допомоги щодо відбудови України за галузями та регіонами, територіальними громадами. Запропоновані авторами заходи дозволять знизити корупційні ризики у поствоєнний період, забезпечити прозорість діяльності органів державної влади та підвищити рівень довіри до них.

Біографії авторів

Француз А.Й., Університету економіки та права «КРОК»

Герой України, Заслужений юрист України, доктор юридичних наук, професор

Васечко А.В., Університету економіки та права «КРОК»

здобувач ступеня вищої освіти «Магістр»

Посилання

. Гвоздецький В.Д. Організаційно-правові засади запобігання і протидії корупції в Україні : монографія. Київ : МП Леся, 2018. 592 с.

Кікалішвілі М. В. Програмування стратегії й тактики протидії корупційній злочинності. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2019. Вип. 59(2). С. 90-94.

Державне програмування і регіональне планування заходів запобігання злочинності в Україні : монографія / В. В. Голіна, С. Ю. Лукашевич, М. Г. Колодяжний; за ред. Чл.-кор. Нац. Акад. Прав. Наук України, д-ра юрид. Наук В. В. Голіни; Нац. Акад. Прав. Наук, Ін-т вивч. Пробл. Злочинності. Харків : Право, 2012. 303 с. С. 30.

Голіна В. В. Державне програмування і регіональне планування заходів запобігання злочинності в Україні / В. В. Голіна, С. Ю. Лукашевич, М.Г. Колодяжний; за заг. Ред. В.В. Голіни. Харків : Право, 2012. 304 с. С. 243.

Запобігання та протидія корупції : навч. Посібник / А. М. Михненко та ін.; за ред. А.М. Михненка; Акад. Фін. Упр. Вид. 4-те, переробл. й доповн. Київ : Акад. Фін. Упр., 2013. 664 с.

Мовчан А. В. Основні причини поширення корупційних явищ в органах державної влади України. А. В. Мовчан, М. А. Мовчан. Проблеми антикорупційної діяльності в Україні: зб. Матер. Міжнар. Наук.-практ. Конф. (Київ, 18 трав. 2015 р.) / МАУП. К.: МП «Леся». 2015. C. 73.

Про Стратегію сталого розвитку «Україна – 2020»: Указ Президента України від 12 січ. 2015 р. № 5/2015. Урядовий кур’єр. 2015. № 6. 15 січ.

Закон України «Про запобігання корупції». Відомості Верховної Ради (ВВР). 2014. № 49. ст.2056) від 14 жовтня 2014 року https://zakon.rada.gov.ua.

Ткаченко О. В., Задорожний К. А. Антикорупційні заходи в Національній гвардії України як складовий елемент боротьби з корупцією у секторі безпеки і оборони. Честь і закон. 2022. № 1. С. 66-72.

Кікалішвілі М. В. Програмування стратегії й тактики протидії корупційній злочинності. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія : Право. 2019. Вип. 59(2). С. 90-94.

Downloads

Опубліковано

2024-11-28

Як цитувати

Француз А.Й., & Васечко А.В. (2024). ПРОТИДІЯ КОРУПЦІЙНИМ ПРОЯВАМ В УМОВАХ ВІЙНИ В УКРАЇНІ . Legal Bulletin, (№14), 126–131. https://doi.org/10.31732/2708-339X-2024-14-A17

Номер

Розділ

Розділ IV. КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО ТА КРИМІНОЛОГІЯ

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають

1 2 3 > >>