ЗАХИСТ ПРАВ ДІТЕЙ ПІД ЧАС РЕАЛІЗАЦІЇ ГАРАНТІЙ У ВИКОНАВЧОМУ ПРОВАДЖЕННІ: ТЕОРЕТИКО-ПРАВОВЕ ДОСЛІДЖЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.31732/2708-339X-2024-12-A7Ключові слова:
захист, права дитини, виконавче провадження, гарантії виконавчого провадженняАнотація
У статті розглянуто теоретико-правові аспекти захисту прав дітей під час реалізації гарантій у виконавчому провадженні. Авторами представлено систему гарантій виконавчого провадження як сукупність таких складових: процесуальні форми здійснення нагляду та контролю за законністю виконавчого провадження, оскарження дій державного чи приватного виконавця, заходи відповідальності винних за порушення законодавства про виконавче провадження, залучення представників, експертів, спеціалістів, суб’єктів оціночної діяльності, понятих, нормативно регламентована система прав і обов’язків виконавців, сторін та інших учасників виконавчого провадження тощо. На підставі аналізу профільного законодавства та правозастосовної практики аргументовано, що захист прав дітей під час реалізації гарантій у виконавчому провадженні проводиться щодо двох основних напрямків – щодо захисту майнових прав та щодо захисту особистих немайнових прав.
Визначено, що захист майнових прав дитини у виконавчому провадженні насамперед стосується стягнення аліментів з батьків-боржників для забезпечення гармонійного розвитку дитини, а також недопущення виселення неповнолітньої особи з іпотечного житла у разі застосування стягнення з батьків-іпотекодержателів. Встановлено, що захист особистих немайнових прав дитини здійснюється шляхом відібрання дитини, встановлення побачення з дитиною, усунення перешкод у побаченні з дитиною. При цьому наголошено на необхідності належної аргументації та доказової бази під час підготовки про тимчасове влаштування дитини до дитячого або лікувального закладу, одержання боржником копії постанови про відкриття виконавчого провадження під час розшуку боржника чи дитини, а також звернення до суду з проханням доповнити або уточнити порядок виконання рішення про побачення з дитиною. Закцентовано увагу на необхідності залучення у виконавче провадження лікаря, педагога, психолога та інших спеціалістів для захисту прав неповнолітніх, забезпечення їхнього психічного та фізичного стану, унеможливлення зловживань сторонами виконавчого провадження.
Посилання
Конституція України. Відомості Верховної Ради України. 2016. № 30.
Про виконавче провадження: Закон України вiд 21.04.1999 № 606-XIV остання редакцiя вiд 11.06.2019 URL: http://www.rada.kiev.ua. (дата звернення: 28.04.2024).
Авер’янов В.Б. Принцип верховенства права – вирішальна засада реформування державної служби. К.: Юрнаукацентр, 2020. 410 с.
Тітов В. Про деякі проблеми виконавчого провадження. Право України. 2019. № 11. С. 64-68.
Фурса С. Принципи організації та діяльності державної виконавчої служби. Підприємництво, господарство і право. 2021. №8. С. 81-85.
Щербак С.В. Виконавче провадження як одна з правозахисник функцій держави. Право України. 2022. №11. С. 86-90.
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Степаненко Н.В., Кубрак Д.А.
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.