ПРАВОВА ХАРАКТЕРИСТИКА ФУНКЦІЙ ЦИВІЛЬНОГО ЗАКОНОДАВСТВА
DOI:
https://doi.org/10.31732/2708-339X-2025-15-A6Ключові слова:
цивільне законодавство, функції права, правове регулювання, правовідносини, захист.Анотація
У статті дається правова характеристика функцій цивільного права як засобу регулювання суспільних відносин у приватно-правовій сфері. Розглядаються основні функції системи цивільного права, зокрема регулятивна, охоронна, превентивна, компенсаційна та виховна. Досліджується зміст окремих функцій Цивільного кодексу, як елемента структури цивільно-правових функцій. Виявлено, що функції цивільного права становлять правові категорії, які відображають елементи змістовної характеристики зазначеної правової галузі та характеризують її в цілому і тому мають суттєве методологічне значення для пізнання явищ, що охоплюються предметом цивільного законодавства.
Встановлено, що кожна з функцій відіграє важливу роль у забезпеченні стабільності, справедливості та рівності у відносинах між учасниками цивільних правовідносин. Особливу увагу приділено аналізу значущості функцій цивільно-правової системи в контексті сучасних соціально-економічних викликів. Існує необхідність удосконалення механізмів реалізації функцій цивільного права з метою забезпечення ефективного захисту прав і законних інтересів громадян та юридичних осіб. Вивчення функцій цивільного законодавства є одним із найбільш важливих завдань сучасної цивілістичної науки.
Таким чином, внаслідок вивчення функцій цивільного законодавства, стає більш зрозумілим соціальне призначення та практична цінність, намічаються основні напрями впливу на державно-правову дійсність і на процес її перетворення у соціальній практиці. Через розгляд функцій науки цивільного законодавства можна визначити її призначення, адже функції, на відміну від мети, можуть бути виявлені не тільки шляхом аналізу суб’єктивного задуму дослідника, але і шляхом оцінки об’єктивної спрямованості наукових результатів. Як і мета, функція не є константою і змінюється, проте, якщо мета змінюється залежно від волі дослідника, котрий керується власними науковими інтересами, то зміна функцій об’єктивно зумовлена поточними історичними, економічними та іншими умовами й суспільними потребами, залежить від формально-юридичних джерел права, характерних для певного історичного періоду, мети правового регулювання, актуальних завдань, що стоять перед цивілістичною наукою у той чи інший період.
Посилання
Конституція України. (Закон України). № 254к/96-ВР (1996). URL:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96%D0%B2%D1%80#Text (дата звернення: 30.12.2024)
Цивільний кодекс України. Закон України № 435-IV від 16.01.2003. URL https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text (дата звернення: 30.12.2024)
Цивільне право України. Загальна частина: підручник / за ред. О. В. Дзери, Н. С. Кузнєцової, Р. А. Майданика. 3-тє вид., прероб. і допов. К.: Юрінком інтер, 2010. 986 с.
Ковалів М., Гулак Л. Юридична превенція у контексті широкого та вузького розуміння. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: «Юридичні науки». 2020. № 4(28). С. 190-197.
Приступа С. Н. Функції цивільного права. Цивільне право: підручник: у 2 т. В. І. Борисова (кер. авт. кол.), Л.М. Баранова, М.В. Домашенко та ін.; за ред. В.І. Борисової, І.В. Спасибо-Фатєєвої, В.Л. Яроцького. 2-ге вид., переробл. та допов. Харків : Право, 2014. Т. 1. 656 с.
Кот О. О. Правова природа права на захист цивільних прав. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право. 2016. Вип. 41 (1). URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/nvuzhpr_2016_41%281%29__30

Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Степаненко Н.В., Мороз В.О.

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.