ПОНЯТТЯ ТА СУТНІСТЬ IT-ПРАВА ЯК ГАЛУЗІ ПРАВА
DOI:
https://doi.org/10.31732/2708-339X-2025-15-A11Ключові слова:
IT-право, інформаційні технології, правове регулювання, галузь права.Анотація
Проблематика, пов’язана з ІТ-правом, останнім часом викликає усе більший інтерес науковців, що зумовлено поширенням ІТ-відносин та зростанням питомої ваги юридичної активності у цій галузі на практиці. Разом із тим, дефініція ІТ-право, його характеристика та встановлення сутності поки що належать до числа питань, які потребують серйозного дослідження. IT-право є відносно новою галуззю права, яка відповідає на виклики цифрової ери та розвиток інформаційних технологій. У цій статті аналізується поняття IT-права, визначаються його місце у правовій системі та взаємодія з іншими галузями права. У найбільш загальному вигляді під ІТ-правом розуміють сукупність норм та правил, що опосередковують діяльність по забезпеченню безпеки інформаційних технологій та інформаційної активності в мережі Інтернет. До сфери його правового регулювання відносять широке коло різноманітних відносин, які регулюються нормами цивільного, господарського, адміністративного, сімейного, кримінального права. Особливо багато різноманітних ІТ-відносин виникає у сфері цивільно-правового регулювання. Під ІТ-правом у широкому сенсі розуміємо сукупність усіх норм і правил, що регулюють діяльність по використання інформаційних технологій та інформаційної правомірної активності в мережі Інтернет. ІТ-право у вузькому сенсі це регулятивні норми (переважно цивільно-правові), що забезпечують функціонування ІТ-відносин. У сучасних умовах розвитку ІТ-право являє собою складну та інтегровану галузь права, що належить до нового покоління. Універсальний характер таких інтегрованих галузей права проявляється в тому, що вони охоплюють як міжнародні, так і національні правові норми. Однією з характерних ознак галузей права нового покоління є поєднання публічних і приватних інтересів. В юридичній літературі існує думка, що основне завдання галузей права нового покоління полягає в забезпеченні нових функцій держави або в модифікації вже існуючих.
Посилання
Марценюк О. Теоретико-методологічні засади інформаційного права України: реалізація права на інформацію : дис. … канд. юрид. наук : 12.00.07. Київ, 2009. 266 с.
Калюжний Р. Предмет та методи інформаційного права. Правова інформатика. 2008. № 3. С. 5-9.
Бачинський Т., Радейко Р. Основи ІТ-права: навч. посіб. 3-тє вид., допов. і перероб. К. Юрінком Інтер. 2019. 244 с.
Яворська О. С. ІТ-право. Л. Левада. 2017. 470 с.
Конституція України від 28 червня 1996 р. Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30. Ст. 141.
Харитонов Є. О., Харитонова О. І. Сутність ІТ-права: пошук парадигми. Право України. 2018. № 1. С. 18-29.
Сімсон О. ІТ-право з позицій теорії та практики, підходи до вивчення і викладання. Право України. 2018. № 1. C. 51-62.
Міхайліна Т. В., Мазур Я. В. ІТ-Право у системі права: дискусійні моменти сучасності. Науковий вісник Ужгородського Національного Університету, 2024. Серія Право. Випуск 84. Ч. 3. С. 144-151.
Тарасенко Л. Правова природа Інтернет-права. Вісник Львівського університету. 2021. № 72. С. 47-54.
Тицька Я. О., Поварчук Н. С. Доктринальні підходи щодо визначення статусу права інформаційних технологій. Київський часопис права. 2023. № 1. С. 41-46.

Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Корольова В.В., Чорна В.О.

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.