ПРАВОВІ ОСНОВИ ВІДШКОДУВАННЯ ШКОДИ, ЗАВДАНОЇ СУБ’ЄКТАМИ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.31732/2708-339X-2024-14-A5Ключові слова:
компенсація збитків, підприємницька відповідальність, захист прав постраждалих, майнова шкода, моральна шкода, державне регулювання, законодавчі механізми, страхові механізми, правова відповідальність, відшкодування збитків, судовий захистАнотація
Стаття присвячена дослідженню правових основ відшкодування шкоди, завданої суб’єктами підприємницької діяльності, що є важливим аспектом для забезпечення справедливості та правопорядку у господарській сфері. Розглянуто ключові правові положення та принципи, які регулюють процес відшкодування збитків, завданих підприємствами або фізичними особами-підприємцями в ході їхньої діяльності. Акцентується увага на ролі державного регулювання та законодавчого закріплення механізмів компенсації збитків, які повинні забезпечувати захист прав постраждалих осіб та сприяти підтриманню справедливого балансу між інтересами підприємців і громадян.
У статті також аналізуються основні категорії шкоди, що може бути завдана в результаті підприємницької діяльності, а саме майнова та моральна шкода, яка потребує компенсації. Підкреслюється, що для ефективного захисту постраждалих осіб важливо, щоб на законодавчому рівні було визначено прозорі критерії для оцінки шкоди та порядок її відшкодування. Окрім того, розглянуто поняття «відповідальність підприємця» як зобов’язання суб’єкта підприємництва компенсувати завдані збитки в межах встановлених законом.
Також у статті аналізуються різні підходи до забезпечення відшкодування шкоди в різних країнах, що дозволяє визначити найкращі практики, які можуть бути адаптовані в Україні. Висвітлено важливість запровадження та вдосконалення страхових механізмів як додаткових засобів забезпечення виплати компенсацій, що дозволяє мінімізувати ризики для обох сторін - як підприємців, так і потерпілих осіб.
Особлива увага приділяється судовим та адміністративним способам вирішення спорів щодо відшкодування шкоди, що дозволяє забезпечити об’єктивний та неупереджений розгляд кожного випадку. Розглянуто специфіку застосування норм цивільного, господарського та адміністративного права для розгляду позовів, пов’язаних з відшкодуванням шкоди. У статті також відзначено, що ефективна робота судової системи та наявність чітко визначених процедур розгляду таких справ є запорукою захисту прав громадян та належного функціонування ринкової економіки.
Таким чином зазначається, що вдосконалення законодавства у сфері відшкодування шкоди суб’єктами підприємницької діяльності є одним із напрямків розвитку правової системи, який сприяє підвищенню рівня відповідальності суб’єктів господарювання перед суспільством.
Посилання
Конституція України. Офіційний вебпортал парламенту України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр#Text (дата звернення: 10.11.2024).
Прокопець Л.В. Механізми державного регулювання підприємницької діяльності. Науково-виробничий журнал «Бізнес-навігатор». Випуск 1-1 (44) 2018. С. 162-166.
Хомко Л. В., Кульгавець Х. Ю. Правове регулювання підприємницької діяльності: нав чальний посібни. Львів: ЛьвДУВС, 2016. 424 с.
Цивільний кодекс України. Офіційний вебпортал парламенту України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text (дата звернення: 10.11.2024)
Про захист прав споживачів. Офіційний вебпортал парламенту України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1023-12#Text(дата звернення: 10.11.2024)
Principles of European Tort Law (PETL). European Group on Tort Law. URL: http://www.egtl.org/PETLEnglish.html(дата звернення: 10.11.2024)
Директива Ради 85/374/ЄЕС «Про наближення законів, постанов та адміністративних положень держав-членів щодо відповідальності за неякісну продукцію». Офіційний вебпортал парламенту України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_348#Text(дата звернення: 10.11.2024)
Левицький В. О. Державне регулювання підприємницької діяльності. Матеріали Ⅸ Міжнародної науково-практичної конференції «Формування механізму зміцнення конкурентних позицій національних економічних систем у глобальному, регіональному та локальному вимірах». Т. : ФОП Паляниця В.А, 2022. С. 73-75.
Довбиш В. А. Основи підприємницького права України (Загальна частина) : навчальний посібни. Вінниця : ВНТУ, 2015. 219 с.
Іванський А. Й. Нормативно-правове регулювання реєстраційної діяльності : комент. довід. Одеса : Гельветика, 2019. 627 с
Терлецький Д.С. Відшкодування шкоди, завданої актами і діями, що визнані неконституційними: аналіз правозастосування. Правове життя сучасної України: у 2 т.: матер. наук.-практ. конф. (м. Одеса, 17 трав. 2019 р.). Одеса: ВД «Гельветика», 2019. Т. 1. С. 300-303. URL: http://dspace.onua.edu.ua/handle/11300/21063?show=full (дата звернення: 10.11.2024)
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.