ПРИВАТНА ДЕТЕКТИВНА ДІЯЛЬНІСТЬ: МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД ТА НАЦІОНАЛЬНІ ПЕРСПЕКТИВИ
DOI:
https://doi.org/10.31732/2708-339X-2022-05-81-90Ключові слова:
приватна детективна діяльність, законодавство України, правоохоронні органи, механізми адаптації, міжнародні принципи і стандарти, громадянське суспільствоАнотація
Стимулювання і розвиток приватних детективних агентств: охоронних фірм, служб безпеки і різного роду громадських правоохоронних формувань - є необхідним ресурсом для протидії високого рівня злочинності. Безпека є одним із найважливіших факторів розвитку країни. На це вказують загальновідомі та беззаперечні статистичні дані країн з низьким рівнем злочинності. Правоохоронні органи через об’єктивні й суб’єктивні причини (недостатнє фінансування з державного бюджету, недовіра громадян, корупційні схеми, перевантаженість правоохоронних органів, незначна кількість висококваліфікованих кадрів) не можуть у повному обсязі забезпечити безпеку суспільства від протиправних дій. Саме сукупність інститутів приватних детективних агентств та різного роду громадських правоохоронних формувань, яким можуть належати деякі із суто правоохоронних функцій і ознак, можуть значно зменшити навантаження на правоохоронні органи. Штучне й тривале стримування легалізації детективної діяльності завдає непоправної шкоди не тільки вже існуючим суб’єктам приватної детективної діяльності та охочим займатися таким видом підприємництва, а й інтересам громадян, які потребують подібних послуг, а також державним інтересам та іміджу України на міжнародній арені. Тому в Україні назріла необхідність якнайшвидшого прийняття Закону «Про приватну детективну діяльність». На сучасному етапі розвитку суспільних відносин у сфері запобіжної діяльності детективів потребує законодавчої легалізації приватна детективна діяльність з відповідним передбаченням її запобіжного впливу на злочинність. Надання приватним детективам і їх об’єднанням офіційного статусу є нагальною потребою подальшого розвитку та підвищення ефективності реалізації державою її правоохоронної функції. При цьому слід зазначити, що самі приватні детективи і детективні агентства повинні отримати повноцінний статус суб’єктів реалізації правоохоронної функції в державі, що передбачає наділення їх відповідними повноваженнями у цій сфері. Закордонний досвід свідчить, що реалізація правоохоронної функції держави можлива за участі представників приватного сектору, де певну частину функцій у цій сфері можуть виконувати приватні детективи та детективні агентства.
Посилання
Конституція України: станом на 1 вересня 2016 / Верховна Рада України. Харків : Право, 2016. 82 с.
Гришко В. І. Розвиток недержавної правоохоронної діяльності в Україні: історико-правове дослідження. Держава та регіони. Сер. Право. 2018. Вип. 3. С. 146-150.
Мулявка Д. Г., Шиллє Д. А. Поняття та ознаки приватної детективної (розшукової) діяльності. Порівняльно-аналітичне право. 2018. No 2. С.345–347.
Даниленко С. К. Поняття, зміст детективних послуг та перспективи їх розвитку в Україні. Південноукраїнський правничий часопис. 2015. No 3. С. 84–86.
Волинська А. М. Правова доктрина щодо надання детективних послуг. Національний юридичний журнал: теорія і практика. 2016. No. 12. С. 81–86.
Проект Закону України “Про приватну детективну діяльність” від 04.02.2020 р. Відомості Верховної Ради України. 2020. No 3010. 16 с.
Юридична енциклопедія: в 6-и т. Т.2. Київ: Укр. енциклопедія, 1998. 634 с.
Великий енциклопедичний юридичний словник. За ред. Ю. С. Шемшученка. Київ: Юрид. думка, 2007.
с.
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.