ІСТОРИЧНІ ПЕРЕДУМОВИ ВИНИКНЕННЯ МЕДІАЦІЇ: НАЦІОНАЛЬНИЙ ТА МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД
DOI:
https://doi.org/10.31732/2708-339X-2025-16-B4Ключові слова:
медіація, конфлікт, вирішення спору, міжнародні відносини.Анотація
Незважаючи на те, що у світі медіація вважається одним з найпопулярніших способів консенсуального вирішення спорів, в Україні медіація протягом багатьох років не мала законодавчого регулювання. Це було однією з перешкод, яка стримувала розвиток альтернативного вирішення спорів в Україні, незважаючи на те, що медіаційна спільнота як у світі, так і в Україні зростала. Зрештою, 16 листопада 2021 року було прийнято Закон України «Про медіацію». У цій статті представлено різні підходи до визначення історичних передумов виникнення медіації у світі, зокрема в ЄС, США та Україні. Проаналізовано становлення та законодавче закріплення медіації, у тому числі на основі порівняння першоджерел, нормативно-правових документів та наукових підходів. Стаття присвячена особливостям нового українського законодавчого регулювання медіації, які є визначальними для національної моделі медіації. Актуальність статті: по суті, медіація – це послуги у вирішенні різноманітних конфліктів та суперечок. Для комплексного та всебічного дослідження медіації необхідно дослідити її витоки, історію розвитку з найдавніших часів та сучасний стан розвитку медіації у світі. У статті описано передумови виникнення примирення за допомогою медіатора, а також етапи розвитку цього інституту. Медіація набула значного поширення у XX столітті, особливо в країнах загального права. Автор цієї статті детально розглянув розвиток медіації в США, ЄС та Україні. Таким чином, наприкінці XX століття медіація отримала міжнародне визнання, а на початку XXI століття стала фактом міжнародного права та міжнародних відносин. Медіація активно використовується для врегулювання міждержавних, етнічних, расових, торговельних та військових конфліктів. Медіація отримала своє міжнародно-правове закріплення у вигляді Типового закону про міжнародну комерційну погоджувальну процедуру (ЮНСІТРАЛ) та Європейського кодексу поведінки медіаторів. Ці документи слугують уніфікованою та ефективною базою для забезпечення виконання міжнародних світових угод, укладених за результатами медіації. Таким чином, сфера застосування медіації зростає з кожним роком за підтримки міжнародної спільноти.
Посилання
Comments on Recommendation No. R (99) 19 of the Committee of Ministers to member States concerning mediation in penal matters of 27.03.2017, RM, accessed April 7, 2022.URL: https://rm.coe.int/1680706970.
Fast facts about the agency, Federal Mediation and Conciliation Service, accessed November 8, 2021, FMCS- Fast-Facts-FY23-update-Jan-2024.pdf
European Commission, 3rd Report on the Online Dispute Resolution Platform, December, 2020. URL: https://commission.europa.eu/live-work-travel-eu/consumer-rights-and-complaints/resolve-your-consumer-complaint/ alternative-dispute-resolution-reports-and-research_en
Токарєва К. Порівняльний аналіз врегулювання спорів за участю судді та за допомогою медіації. Наукові праці Національного авіаційного університету. Юридичний вісник «Повітряне і космічне право». №4. 2020, C. 83-
https://doi.org/10.18372/2307-9061.57.15068.
Шишка Н.В. Поняття «медіація» як альтернативна форма вирішення спорів: до проблеми праворозуміння. Юридичний науковий електронний журнал № 4. 2021. C. 297-300. URL: http://lsej.org.ua/4_2021/74.pdf.
Кисельова Т. Правове регулювання відносин з надання послуг медіації в зарубіжних країнах. Право України. Вип. 11-12. 2011, 228 с.
Цувіна Т., Вахонєва Т. Закон України «Про медіацію»: Основні досягнення та подальші кроки розвитку медіації в Україні. Доступ до правосуддя у Східній Європі – 2022. С. 142-153.

Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Марина Ю.Ю.

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.