ІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯ ПОЛІЦІЇ В КРАЇНАХ ЄВРОПИ ТА УКРАЇНІ, МІСЦЕ ПОЛІЦЕЙСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В ДЕМОКРАТИЧНОМУ СУСПІЛЬСТВІ
DOI:
https://doi.org/10.31732/2708-339X-2025-15-A13Ключові слова:
поліція, Національна поліція України, завдання, функції, правовий статус, демократична держава, громадянське суспільство, безпека, превентивна діяльністьАнотація
Стаття присвячена дослідженню історії виникнення поліції як державного органу, процесам розвитку та структуризації в єдиній системі правоохоронних органів, значенню поліції в контексті забезпечення національної безпеки.
У праці на основі аналізу правових документів і результатів роботи Національної поліції України розглядаються окремі питання щодо ролі та значущості її підрозділів у цьому процесі. Було визначено, що для України, як демократичної правової держави, національна безпека має стратегічне значення, особливо на тлі численних реформ і зростанні різних внутрішніх та зовнішніх загроз.
У дослідженні визначено роль та місце Національної поліції як правоохоронного органу, який виконує важливі функції у забезпеченні національної безпеки через свої повноваження та напрями діяльності, які спрямовані на боротьбу зі злочинністю, збереження громадської безпеки і порядку, захист прав і свобод громадян, а також забезпечення загальної безпеки у суспільстві.
Разом з тим, для здійснення дослідження, з урахуванням об’єктивності процесів розвитку правоохоронних органів як окремого інституту, у роботі буде висвітлено деякі з етапів розвитку поліції в іноземних країнах, зокрема в сучасних: Франції, Великобританії, США та інших державах, в тому числі і стародавніх імперіях та наддержавах, що заклали основи функціонування вказаного інституту.
У цій праці ідентифіковано зміни, що були внесені до Закону України «Про Національну поліцію», та визначено шляхи застосування їх працівниками правоохоронних органів в практичній площині, зокрема, було описано зміни, що доповнюють функціональну складову поліції та розширення її повноважень під час дії воєнного стану в Україні.
У дослідженні було висвітлено питання впливу міжнародних стандартів та Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод на діяльність поліції в Україні та процеси визначення низки стандартів щодо діяльності поліції, що випливають із положень, які містяться у вказаній конвенції.
У статті було досліджено глибинні принципи та специфіку діяльності Національної поліції під час систематичних змін законодавцем нормативно-правових актів, що впливають безпосередньо на розширення функціоналу правоохоронного органу, визначення меж відповідальності посадових осіб, що перебувають на службі в поліції.
Окрім того, у дослідженні було висвітлено проблематику розвитку поліції в Україні в умовах введення воєнного стану та боротьбі зі злочинністю під час активних терористичних актів країни агресора.
Посилання
Талдикін О.В. Всесвітня історія держави та права в структурнологічних схемах і таблицях: навч. посібник. Держава та право Давнього Єгипту. Д.: Дніпр. держ. універ. внутр. справ, 2006. 34 с.
Чуткий А.І. Історія держави і права зарубіжних країн : навч. посіб. Ніжин: Видавництво НДУ, 2007, 176 с.
Глиняний В.П. Історія держави і права зарубіжних країн : навч. посібник для студ. вищих навч. закл. / Одеська національна юридична академія. 5 вид., перероб. і доп. К. : Істина, 2005, 786 с.
Oxford handbook of police and policing (pp. 383-408). Oxford University Press. Epp, C., Maynard-Moody, S. & Haider-Markel, D. (2014). Pulled over. Chicago University
Gau, J. & Brunson, R. (2010). Procedural justice and order maintenance policing: A study of inner-city young men’s perceptions of police legitimacy. Justice Quarterly, 27(2), 255-279
Historical Social Research / Historische Sozialforschung .No 37, CRIME AND CRIMINAL JUSTICE HISTORY (January 1986), pp. 69-88 (20 pages)
Pilling, C., The Police in the English Local Community, 1856–80, M.Litt. thesis, Cambridge University, 1973 Google Scholar, and Parris, H., ‘The Home Office and the Provincial Police in England and Wales
Ільницький В. О. Європейський досвід правового регулювання адміністративно-процесуальної діяльності органів Національної поліції. Молодий вчений. 2016. №12 (39). С. 581-589.
Організаційно-правові засади діяльності патрульної служби: вітчизняний та міжнародний досвід: науково-аналітичний огляд / За заг. ред. док-ра юрид. наук, доцента Т. О. Проценка. К. Правові горизонти / Legal horizons, 2017 28 : Державний науково-дослідний інститут МВС України, 2008. 112 с.
Самойленко О. О. Поліція / О. О. Самойленко, І. Б. Усенко. Юридична енциклопедія. К.: Видавництво «Українська енциклопедія» імені М. П. Бажана, 2002. Т. 4. С. 636-640.
Про Національну поліцію. Закон України від 02.07.2015 р. URL. http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/580-19
Про затвердження Положення про Національну поліцію. Постанова КМУ від 28.10.2015 р. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/877-2015-%D0%BF (дата звернення: 05.01.2025)
Міжнародна поліцейська енциклопедія: в 10 т. / відп. ред. Ю. І. Римаренко, Я. Ю. Кондратьєв, В. Я. Тацій. Київ: Концерн «Видавничий Дім «Ін Юре», 2005. Т. 2: Права людини у контексті поліцейської діяльності. 1224 с.
Бакутін Є. Принцип законності в діяльності поліції. Адміністративне право і процес. 2020. Т. 1, № 1. С. 208-216.
Білоконь М. В. Державне управління у сфері охорони громадського порядку: монографія. Х.: ХНУВС, 2004. 700 с.
Арабаджи Н. Б. Деякі аспекти правового регулювання діяльності поліції в Україні та державах Європи. Актуальні питання у сучасній науці. 2023. № 15(1). С. 366-376.
Чумак В. В. Завдання поліції в поліцейському праві сучасних держав. Вісник Луганського державного університету внутрішніх справ ім. Е. О. Дідоренка. 2016. № 2. С. 220-228.
Передерій О. С. Правовий статус поліції країн континентальної правової сім’ї (загальнотеоретична характеристика на матеріалах Франції, Німеччини, Польщі): автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. Наук : спец. 12.00.01 «Теорія та історія держави і права; історія політичних і правових учень» / О.С. Передерій. Харків: Харк. нац. ун-т внутр. справ, 2009. 20 с.

Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Степаненко Н.В., Барабаш В.В.

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.