ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ МЕДІАЦІЇ В УКРАЇНІ: НАУКОВІ РОЗРОБКИ ТА ПРАКТИЧНА РЕАЛІЗАЦІЯ
Ключові слова:
медіація, управління врегулюванням конфлікту, управління спорами, проєкт закону, врегулювання спору за участю судді, досудова медіація, система медіації, модель медіації, quasi-медіаційні процедури, судова медіація, цивільний процес, господарський процес, адміністративне судочинство, міжнародні організації, сучасна історія, конфліктАнотація
Стаття присвячена дослідженню теоретико-правових поглядів на тенденції розвиту медіації в Україні. Здійснено огляд та аналіз руху і змін особливих видів вирішення спорів за участі третьої сторони, яка сприяє конфліктуючим сторонам у налаштуванні комунікації з метою самостійного досягнення ними оптимального рішення. Зазначений рух у філософському значенні можна називати розвитком, якщо він пов'язаний із переходом від однієї сутності до іншої, від старого до нового, за обов’язкової наявності нових характеристик або кількісних показників у наступного стану порівняно з попереднім. Проаналізовано наукові статті, в яких досліджувався стан розвитку медіації в Україні як у попередніх століттях на різних етапах становлення Української держави, так і в рамках сучасної історії України. Щодо історичної складової, досліджувалося питання прийнятності та властивості медіації в історичній традиції України з метою виявлення можливих історико-культурних, соціальних, ментальних перешкод для впровадження ефективної системи медіації в Україні. Досліджувалися зокрема згадки про медіацію чи процедури, що за сутністю відповідали цілям, завданням і принципам медіації. Окрему увагу сконцентровано на працях вітчизняних дослідників, які створювалися в межах останнього десятиліття. Проаналізовано стан законопроєктної роботи на червень 2020 року, зокрема щодо проходження проєктів законів, які мали б урегулювати медіацію в Україні, в межах сесій VI – IX скликань Верховної Ради України. Здійснено огляд окремих причин та факторів, що обумовили існуючий стан законодавчого регулювання медіації іquasi-медіаційних процедур, у тому числі досліджено вплив міжнародних організації, міждержавного співробітництва на заходи, спрямовані на становлення медіації в Україні в її сучасному розумінні, зокрема через підготовку фахівців судової гілки влади. Проаналізовано існуючий стан нормативно-правового регулювання quasi-медіаційних процедур, судової медіації. Підсумовано теоретичні висновки щодо ефективної системи медіації в Україні, її порівняння з теперішньою системою медіації. Запропоновано конкретні заходи, втілення яких допоможе трансформувати існуючу систему медіації на більш ефективну для України
Посилання
Конституція України. [Електронний ресурс]. URL:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96- %D0%B2%D1%80#Text(дата звернення: 22.08.2020).
Про адвокатуру та адвокатську діяльність: Закон України від 05.07.2012 No 5076-VI. -[Електронний ресурс]. -URL:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5076-17#Text(дата звернення: 22.08.2020).
Державний стандарт соціальної послуги посередництва (медіації), затверджений наказом Міністерства соціальної політики України від 17.08.2016 No 892. -[Електронний ресурс]. -URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1243-16#n13 (дата звернення: 22.08.2020).
Про безоплатну правову допомогу: Закон України від 02 червня 2011 р. No 3460-VI. - [Електронний ресурс]. -URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3460-17#Text (дата звернення: 22.08.2020).
Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення: Закон України від 14. 08.2014 р. No 1702-VII. - [Електронний ресурс]. -URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/361-20#Text(дата звернення: 22.08.2020).
Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 4.03.2013 р. No 130. - [Електронний ресурс]. -URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/130- 2013-%D0%BF#n9 (дата звернення: 22.08.2020).
Гвоздій В. Фінансовий моніторинг в адвокатській діяльності. Національна асоціація адвокатів України. - [Електронний ресурс]. -URL: https://unba.org.ua/publications/3342-finansovij-monitoring-v-advokats-kij-diyal- nosti.html (дата звернення: 22. 08.2020).
Медіація у професійній діяльності юриста : підручник / авт. кол.:Т. Білик, Р. Гаврилюк, І. Городиський [та ін.] ; за ред. Н. Крестовської, Л. Романадзе. - Одеса : Екологія, 2019. 456 с.
Яновська О. Особливості участі адвоката у процедурі медіації. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки. 1 (99)/2014. С. 21-24.
Поліщук В. Що адвокату потрібно знати про медіацію? Національна асоціація адвокатів України.URL: https://www.hsa.org.ua/blog/shho-advokatu-potribno-znaty-pro-mediatsiyu/ (дата звернення: 22.08.2020).
Горецький О. Адвокат-медіатор: коли виникає конфлікт інтересів? Юридична газета. No 9 (715). - [Електронний ресурс]. -URL: https://yur-gazeta.com/publications/practice/mizhnarodniy-arbitrazh-ta- adr/advokatmediator-koli-vinikae-konflikt-interesiv.html(дата звернення: 22.08.2020)