НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ ЗАСАДИ БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31732/2708-339X-2024-14-A6

Ключові слова:

банківська діяльність, правове регулювання, Національний банк України, банківський нагляд, Базельські стандарти

Анотація

У статті досліджено нормативно-правові аспекти банківської діяльності в Україні, зокрема основні законодавчі документи, що визначають функціонування банківської системи, такі як Конституція України, Закон «Про банки і банківську діяльність», Закон «Про Національний банк України» та інші правові акти. Також проаналізовано роль Національного банку України як основного регулятора банківської системи та органу нагляду.

Розглядаються сучасні питання щодо правового регулювання банківської сфери у рамках фінансового сектору та досліджується вплив міжнародних стандартів, таких як Базельські принципи, на розвиток української банківської системи.

У статті вивчаються особливості юридичного статусу Національного банку України та відзначається, що в сучасний час банківська система нашої країни потребує комплексних заходів для підвищення її стійкості та підтримки фінансової стабільності банків. Національний банк України, як орган державної влади, відіграє важливу роль у забезпеченні цих заходів через контроль та нагляд за діяльністю комерційних банків. Розуміння правового статусу Національного банку України, його місце та роль в системі органів державної влади є важливою проблемою. Недостатня ясність визначення правового статусу НБУ в теорії та в Конституції України, а також проблеми у взаємодії з органами виконавчої влади ускладнюють функціонування грошово-кредитної системи та розвиток економіки країни в цілому.

Зазначається, що Національний банк України є сучасною державною інституцією, яка має ціль забезпечити стабільність цін та фінансів у країні та сприяти економічному розвитку України. Його особливий статус та незалежність обумовлені потребою ефективного регулювання банківської та грошово-кредитної сфер, хоча можна говорити про обмежену незалежність НБУ. Автономність та самостійність Національного банку України підтримуються механізмом відповідальності перед Верховною Радою України, що є ключовою умовою ефективності та прозорості політики банку. Виконуючи свої законодавчо закріплені повноваження, НБУ має враховувати інтереси держави, співпрацювати з іншими органами державної влади та координувати свою діяльність з ними.

У статті також розглядаються проблеми виконання законів та надаються рекомендації щодо поліпшення законодавчого регулювання банківського сектору з метою забезпечення його стійкості та прозорості

Біографії авторів

Скоморовський В.Б., Університету економіки та права «КРОК»

доктор юридичних наук, професор

Яновер М.Е., Університету економіки та права «КРОК»

здобувач ступеня вищої освіти «Магістр»

Посилання

Коваленко А. А. Фінансово-правові питання банківської діяльності в Україні. Право і суспільство. 2015. № 5. С. 136-140.

Цвєтков А.М. Поняття та сутність банківської діяльності в умовах євроінтеграції України. Юридичний науковий електронний журнал. 2024. № 1. С. 478-481.

Дмитренко Е.В. Особливості правового регулювання банківських відносин в умовах євроінтеграції України. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: «Юридичні науки». 2021. № 3(31). С. 144–150.

Закон України Про банки і банківську діяльність. Відомості Верховної Ради України (ВВР). 2001. № 5-6. ст. 30

Банківське право України: навчальний посібник / Ковалів М. В., Єсімов С. С., Назар Т. Я., Лепіш Н. Я. Семчук Ж. В., Скриньковський Р. М. Львів: СПОЛОМ, 2023. 256 с.

Базель II: проблеми та перспективи використання в національних банківських системах: монографія / за ред. А.О. Єпіфанов, І.О. Школьник. Суми: ДВНЗ «Українська академія банківської справи Національного банку України», 2011. 261 с.

Гуртова К. М. Теорія і практика адаптації законодавства України до законодавства ЄС. Київський часопис права. 2024. № 4. С. 162-168.

Куць С. М., Скоморовський В. Б. Поняття банку і банківської системи в теорії та практиці. Держава, регіони, підприємництво: інформаційні, суспільно-правові, соціально-економічні аспекти розвитку: тези доповідей V Міжнародної конференції (Київ, 7 грудня 2023 р.). URL: https://conf.krok.edu.ua/SRE/SRE-2023/paper/view/1685 (дата звернення 14.10.2024).

Ярошенко А.С., Лактіонова В.В., Буряк А.С. Ефективність антикорупційної політики: позитивний досвід зарубіжних країн. Прикарпатський юридичний вісник. 2020. № 2(31) С. 143-146.

Закон України Про Національний банк України. Відомості Верховної Ради України (ВВР). 1999. № 29. ст. 238

Конституція України від 28.06.1996. Відомості Верховної Ради України (ВВР). 1996. № 30. ст. 141.

Ярошенко А.С., Загоровська І.О., Пономарьова В.Р. Правовий статус Національного банку України: парадигмальний аналіз. Юридичний науковий електронний журнал. 2020. № 8. С. 342-344.

Савенкова В. Г. Суть правових принципів здійснення банківської діяльності в Україні та Європейському Союзі. Часопис Київського університету права. 2016. № 4. С. 125-130.

Downloads

Опубліковано

2024-11-28

Як цитувати

Скоморовський В.Б., & Яновер М.Е. (2024). НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ ЗАСАДИ БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ. Legal Bulletin, (№14), 44–50. https://doi.org/10.31732/2708-339X-2024-14-A6

Номер

Розділ

Розділ II. ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО І ЦИВІЛЬНИЙ ПРОЦЕС