ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ ВЛАСНОСТІ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.31732/2708-339X-2022-05-40-46Ключові слова:
власність, державна власність, влада, регулюванняАнотація
У статті розглянуто низку особливостей взаємодії влади і власності в Україні: стійке домінування влади над власністю на всіх рівнях їх взаємодії, спадкоємність взаємодії влади та власності стосовно колишньої системи господарювання. Загальні наслідки незавершеного процесу приватизації й несформованих соціальних відносин власності. Необхідність провести приватизацію державної власності на засадах ринкової конкуренції та з метою формування ефективного власника. Деолігархізація власності на користь держави, оскільки на сьогодні така власність є не просто монополістичною, але й має компрадорське спрямування і тому не тільки не працює на зростання національного капіталу, але й сприяє підтримці економіки та збройних сил агресора. Обгрунтовано позицію щодо необхідності регулювання відносин власності. Запропоновано рекомендації щодо перспектив розвитку права власності в Україні. Також необхідно провести приватизацію державної власності на засадах ринкової конкуренції і з метою формування ефективного власника. Низка інших завдань має як політичне, правове, так й економіко-регулятивне спрямування. Сучасний стан розвитку України характеризується як незавершений процес трансформації всіх сфер суспільства, перехід від радянських атрибутів загальнодержавної власності, командно-авторитарної форми управління тощо до сучасних стандартів ринкової економіки та демократичних засад організації суспільних відносин. Масштаби і глибина модернізації вимагають відповідного якісного наповнення постановки завдань, прийняття кардинальних рішень та формування дієвих чинників розвитку. До останніх належить соціальний інститут приватної власності, що виконує низку надважливих функцій у сучасному суспільстві. Актуальність розгляду соціального інституту приватної власності зумовлена його проблемним становленням в Україні, що проявляється, зокрема, в таких ознаках, як: домінування державної власності в радянському минулому; незавершеність процесу приватизації; монополізація власності й відсутність ринкових умов зміни власників; непослідовність влади у визначенні перспектив розвитку приватної власності; наростаюча криміналізація сфери приватного права; низький рівень розкриття змісту цього інституту в науковій та публіцистичній літературі. Практичний аспект проблеми доповнюється відповідним недостатнім рівнем політичного усвідомлення значення цього інституту для вирішення назрілих проблем України. Зокрема й того аспекту, що для формування сприятливого інвестиційного клімату та підтримки інвестиційної активності потрібно забезпечити ефективний захист права приватної власності.
Посилання
Конституція України. URL: https://liga.zakon.search.liga.zakon.ua (дата звернення 02.01.2021).
Цивільний кодекс України від 16.01.2003 No 435-IV. URL: http://zakon.rada.gov.ua (дата звернення
01.2021).
Маркс К. Нищета философии. Ответ на «Философию нищеты» г-Ha Прудона.
Москва : Политиздат, 1987. 151 с.
Покровский И. А. Основные проблемы гражданского права. 6-е изд., стереот. Москва: Статут, 2013. 351 с.
Шершеневич Г. Ф. Учебник русского гражданского права. Москва: «СПАРК», 1995. 556 с.
Пацурківський Ю. П. Основні підходи до визначення поняття та природи власності в цивільних
правовідносинах. Науковий вісник Чернівецького університету. 2013. Вип. 682 (Правознавство). С. 59-64.
Шевченко Я. М. Питання права власності (коментар до Конституції України). Кодифікація приватного (цивільного) права України / за ред. А. Довгерта. Київ, 2000. 179 с.
Домашенко М. В., Рубаник В. Є. Власність і право власності: нариси з історії,філос., теорії і
практики регулювання відносин власності в Україні. Харків: Факт, 2002. 64 с.
Дзера А. В. Институт права собственности по новому гражданскому законодательству Украины и европейские стандарты по охране права собственности. Альманах цивилистики: Сб. ст. Вып. 1 / Под ред. Р. А. Майданика. Киев: Всеукраинская ассоциация издателей «Правова єдність» 2008. С. 93-94.
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.