КРИМІНОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ В УКРАЇНІ: КІЛЬКІСНІ ТА ЯКІСНІ ПОКАЗНИКИ В УМОВАХ ВІЙНИ
DOI:
https://doi.org/10.31732/2708-339X-2025-16-B20Ключові слова:
злочинність, кримінологія, торгівля людьми, злочини проти волі, честі та гідності особи, кількісні та якісні показники, показники злочинності, організована злочинність, воєнний станАнотація
У статті обґрунтовано, що швидкі трансформації суспільних відносин, початок гібридної війни та повномасштабна збройна агресія рф проти України стали ключовими чинниками, що вплинули на ди- наміку злочинності загалом і, зокрема, на поширення злочинів у виді торгівлі людьми. Авторами було здійснено кримінологічний аналіз кількісних та якісних показників злочинів досліджуваного виду в умовах війни в Україні, до яких у кримінології належать рівень, динаміка, структура, географія, коефіцієнти злочинної інтенсивності і активності тощо.
Важливо зауважити, що офіційна статистична звітність щодо зареєстрованих кримінальних правопо- рушень не здатна повністю відобразити реальну криміногенну ситуацію, проте вона слугує важливим індикато- ром змін та тенденцій у динаміці злочинності, зокрема й у сфері торгівлі людьми. На підставі проведеного аналі- зу емпіричних даних можна зробити висновок, що динаміка злочинів, передбачених статтею 149 КК України, в період 2014-2024 років характеризується значними коливаннями, але загалом проблема залишається на високому рівні. Однак варто наголосити, що статистичні дані не відображають латентну складову торгівлі людьми. Безперечно, рівень латентності цього явища є значним, адже торгівлі людьми загалом властива природна ла- тентність, що ускладнює її виявлення та офіційну фіксацію правоохоронними органами.
Аналіз форм експлуатації торгівлі людьми свідчить про те, що сексуальна експлуатація залишається найпоширенішою метою торгівлі людьми в Україні (75% від загальної кількості зафіксованих випадків). Ця тен-
денція зберігається стабільною протягом усього аналізованого періоду 2014-2024 рр. Інші форми експлуатації, такі як примусова праця та втягнення у жебрацтво, зустрічаються значно рідше. Водночас встановлено, що торгівля людьми не завжди має експлуатаційний характер – 10% вироків стосувалися продажу дітей їхніми батьками без мети експлуатації, що вказує на існування інших мотивів вчинення цього злочину, зокрема незакон- ного усиновлення.
При аналізі географії можна дійти висновку, що найбільш криміналізованими є високоурбанізовані міста та регіони України, які територіально межують з іншими країнами, що зокрема сприяє транскордонному пе- реміщенню жертв торгівлі людьми.
Результати дослідження підтверджують необхідність удосконалення державної політики у сфері за- побігання та протидії торгівлі людьми, а отримані дані, у свою чергу, створюють фундамент для подальшого дослідження внутрішніх аспектів зазначених злочинів, зокрема аналізу осіб, які їх вчинили, а також їх мотивації та чинників, які спонукали до вчинення злочину.
Посилання
Сметаніна Н. В. Наукові підходи до теорії злочинності у сучасній українській кримінології: монографія
/ за заг. ред. В. В. Голіни. Харків: Право, 2016. 192 с.
Кримінологія: підручник / за заг. ред. Л. С. Сміяна, Ю. В. Нікітіна. Київ: Національна академія управлін- ня, 2010. 496 с.
Іванов Ю. Ф., Джужа О. М. Кримінологія: навч. посіб. Київ: Вид. Паливода А. В., 2006. 264 с.
Закалюк А. П. Курс сучасної української кримінології: теорія і практика: у 3 кн. Кн. 1: Теоретичні засади та історія української кримінологічної науки. Київ: Видавничий дім «Ін Юре», 2007. 424 с.
Ukraine Refugee Situation. Operation Data Portal: website. URL: https://data.unhcr.org/en/situations/ukraine#_ ga=2.228732760.514168680.164698%209952-176134281. 1646551413
Global Peace Index 2023 report. Vision of Humanity: website. URL: https://www.visionofhumanity.org/maps/#/
Андрушко А.В. Сучасний стан і ключові тенденції торгівлі людьми в Україні. Вчені записки Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського. Серія: Юридичні науки. 2020. Том 31 (70). № 2. Частина 3.
С. 7-15.
Василевич В. В. Методи прогнозування злочинності в установах виконання покарань. Питання бороть- би зі злочинністю: зб. наук. пр. 2013. Вип. 25. С. 57-66.
Батиргареєва В. С. Кримінологічний аналіз латентної рецидивної злочинності. Актуальні проблеми кримінології і криминальної психології: зб. науч. ст. / ОНЮА; під ред.: М. Ф. Орзиха, В. Н. Дрьоміна. Одесса, 2007. С. 106-113.

Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Дикий О.В., Григорчак Д.В.

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.